Rakovina děložního čípku - známé nebezpečí pro dívky

13. července 2011 v 14:29 | Mersmerize
I když tenhle článek by možná někdo zařadil do rubriky zdraví, rozhodla jsem se napsat to, jako článek určený pro dívky. Hlavně proto, že se tohle onemocnění týká především starších, ale i mladších žen.

Je moc důležité znát detaily o rizicích, příčinách a důsledcích rakoviny děložního čípku, protože to může ohrozit náš život a naše ženství. Samozřejmě nejvíc informací ti poskytne tvůj gynekolog, který by se od začátku tvého sexuálního života měl pravidelně starat o to, aby jsi byla včas informována, chráněna a také upozorněna.

Pár informací ti ale také dám v článku, protože rakovina může potkat každého a jen včasným zásahem a prevencí se můžeš chránit.


O rakovině děložního čípku se nejvíce začalo mluvit před pár lety, kdy vznikla reklamní kampaň určená k tomu, aby se rodiče mladých dívek dozvěděli o možnosti nechat své dcery včas očkovat. Do té doby byla nemoc spíše v ústraní a tolik se o ní nemluvilo.. Co bys ale tedy měla znát?

Co je to děložní čípek?

Děložní čípek se nachází uvnitř tvého těla- je v podstatě nejspodnější část dělohy a děložním čípkem ústí do pochvy. Děložní čípek má pár funkcí, které nejdou přehlédnout: V první řadě se snaží znepříjemnit infekci a zánětu uvnitř tvého těla, cestu a tedy znemožnit, aby jsi onemocněla. V druhé řadě jím samozřejmě protéká menstruační krev a v té poslední (a také velice důležité) skrz něj se spermie dostávají k vajíčku a snaží se proniknout dovnitř a dosáhnout tak oplodnění - otěhotnění.

Zánět děložního čípku?

Pokud ti na gynekologii paní lékařka/pan lékař oznámí, že trpíš zánětem děložního čípku, nemusíš hned panikařit, že máš rakovinu a zemřeš - záněty děložního čípku nejsou ojedinělé, stávají se a není to nic čeho by ses při včasném zásahu měla bát. Neznamená to, že máš již zmíněnou rakovinu.

Jaký má vliv HPV?

HPV je virus, který právě způsobuje zhoubné nádory rakoviny děložního čípku. Existuje ho spousta druhů - některé z nich pouze způsobují genitální bradavice a záněty. Některé z těchto virů však ale ovlivňují dědičné informace v buňkách a stávají se tak příčinou rakoviny.

Příčiny rakoviny děložního čípku?

Zatím se ukázala jediná spolehlivá cesta, jak se HPV nakazit - POHLAVNÍM STYKEM. HPV se nemůžeš nakazit od každého muže, ne každý ho přenáší, ale stane se, že dívka prožije hezkou noc a po pár měsících zjistí, že u ní vzniká nádor. Bohužel, u chlapce se nedá okem poznat, zda v sobě zmíněný vir - udává se však, že je jím nakaženo až 10% populace.

To, že budeš spát s klukem, který bude vir HPV přenášet, ale ještě není pravidlem, že onemocníš - někdy náš imunitní systém nás brání velice dobře a nemoc nemá sílu ani možnost se projevit. Některé z nás, ale takové štěstí nemají...

Jak se to pozná?

Rakovina děložního čípku a nemoci tohoto orgánu diagnostikuje tvůj gynekolog - proto je tak hrozně důležité, po začátku sexuálního života začít navštěvovat gynekologickou ordinaci. Tam se každý půl rok až rok provádí cytologické vyšetření, které tuto rakovinu dokáže odhalit.

Vyšetření se děje na klasickém gynekologickém křesle, kdy ti lékař vezme vatovou tyčinkou (laicky řečeno) stěr z vršku čípku a pošle ho do laboratoře - za pár týdnu bys měla vědět výsledky.

Prevence

Chceš se bránit a nevíš jak? Nejspolehlivější, ale ne 100% je očkování proti rakovině děložního čípku - jsou to tři kombinované injekce, které ti může píchnout gynekolog či tvůj ošetřující lékař. Vznikla fáma, že na něj mohou jen dívky, které ještě neměly sexuální styk - to ne. Může na něj kdokoliv - ale u těch, které už s někým spaly je očkování méně účinně (cca 70%).

Samozřejmě, také to můžeš ovlivnit věkem, kdy začneš "sexovat" - u předčasně aktivních dívek se rakovina může objevit častěji, ale není to pravidlem. Stejně je ale lepší doopravdy si počkat minimálně do 15ti let.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 neti butka neti butka | Web | 14. července 2011 v 10:42 | Reagovat

ahoj ...moc rada by som už napísala ten článok, heslo mám, ale neviem prihlasovacie meno, takže ma to nepustí dnu ...môžete mi ho niekto pls napísať... díky moc :)

2 neti butka neti butka | Web | 15. července 2011 v 9:03 | Reagovat

môže mi tu niekto odpovedať? ...fakt by som to už rada urobila ....

3 Magzín, neboli Lucilia Magzín, neboli Lucilia | Web | 15. července 2011 v 9:45 | Reagovat
4 David O... David O... | Web | 15. července 2011 v 9:48 | Reagovat

[3]:
[2]: už som odpovedal na email :-)

5 neti butka neti butka | Web | 16. července 2011 v 9:23 | Reagovat

to je v kelíčku ...mna to tam aj tak nechce pustit ...meno mám, heslo mám .... a nepustí mato ..nerozumiem tomu :-(

6 neti butka neti butka | Web | 16. července 2011 v 9:24 | Reagovat

[3]: asi pošlem lebo mi fakt nejde sa tam dostať :(

7 RickyRooky RickyRooky | E-mail | Web | 22. července 2018 v 4:16 | Reagovat

В дополнение ко всем плюсам, используя несъемную опалубку, можно сэкономить на аренде спецтехники. Элементы опалубки монтируются вручную, для подъема блоков на большую высоту не нужен кран, а довольно лишь элементарного подъемника. Единственное профессиональное приспособление, которое необходимо для монтажа несъемной опалубки, – это бетононасос, с помощью которого рабочие будут заливать http://builderbest.byethost7.com/ раствор в полости блоков. Как видите, при ограниченной площади строительства несъемная опалубка открывает большие возможности. Кстати, несъемная опалубка подразумевает применение добавочных слоев термоизоляции. В продаже есть особые разновидности блоков, в которых термоизолирующий материал помещен между слоями пенополистирола, то есть после заливки оказывается в толще бетона.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama