Plasty, papír... no bóže, dám to do jednoho!

8. července 2011 v 20:44 | © Redakce "Tvůj Blog" - Anee

aneb Třídění odpadu

Myslíte si, že je to fuk jestli dáte papír do papíru nebo ho hodíte do smíšeného odpadu? To jste na omylu. Třídění odpadu je velmi důležité. Většina věcí kolem vás je vyrobena z nějakého setříděného odpadu. Říkáte si, že když vy netřídíte odpad nic se neděje? Že jeden člověk je nic? Že to za vás vytřídí ostatní? Omyl, tohle si řekne polovina populace a pak se skoro vůbec nebude třídit. I jeden jediný člověk může "pomoci".
A jak se vlastně pomůžu tím, že budu třídit odpad?
Je několik důvodů. Tím, že se odpad znovu zpracuje a nebude se odvážet na skládky, nebudeme tolik znečišťovat ovzduší. Velmi výrazně by se to zlepšilo, protože by bylo méně zplodin ze skládek a nemusely by se tolik kácet stromy na papír.
Je pravda, že zrecyklovaný papír se nedá použít třeba na papírový blok či sešit, ale i tak se z toho dá něco vyrobit.
Z recyklovaného papíru je vyrobena většina (skoro všechny) novin, toaletní papír, různé krabice.
Možná si to neuvědomujete, ale za to že máte oblečení by jste měli poděkovat 2/3 obyvatelstva, kteří třídí plasty. Všechno oblečení (hlavně fleesové mikiny atd..) je ze zrecyklovaného plastu. Čemu jsem se divila bylo, že z plastu se vytváří také dlažební kostky.
Z čeho si myslíte, že je vaše oblíbená/nebo obyčejná sklenička? Ano, ze zrecyklovaného skla. Skleněné rámečky, podstavce pod svíčky, zavařovací sklenice, všechny lahve... Je toho tolik.
A pořád se to točí dokolečka, vy si koupíte láhev, vyhodíte ji do popelnice speciálně pro sklo a láhev kterou si koupíte potom může být z toho samého materiálu. Ano, je to velmi nepravděpodobné, ale jako příklad to postačí.

Co se s odpadem děje poté co ho vyhodím do kontejneru?
Papír
Všechen setříděný odpad se sveze do budov, kde se vysype na jednu kupu. Hned potom přijedou taková ,,auta", která naberou jednu hromadu a vyvezou ji k dotřídění. Každý papír je jiný typ. Některé už byly už vícekrát roztříděny, takže jdou do jiné hromady. Když se všechno takto pěkně roztřídí, slisuje se to do balíků a ty cestují dál po své cestě recyklací.
Další část je zajímavější. Papír se namočí a rozmixuje na hnusnou hnědou kaši. (Foto) této podobě se zbaví všelijakých nečistot atd. Tato kaše se pak v tenoulinkých vrstvičkách nanáší na ,,síto". V této době papír obsahuje asi 96% vody. Poté se hmota usuší a je na světě, nový zrecyklovaný papír.
Abych pravdu řekla, poté co jsem viděla jak se papír vyrábí, už ho nestrčím do pusy ani omylem.
Plasty
Stejně jako papír se plasty musí ještě dotřídit. Rozdělí se na několik skupin, podle typu plastu, slisují se a každý typ si pak projde jinou cestu. PET lahve jsou většinou roztřiďovány ještě podle barev.
Plasty slisované ve velkých balících se v konečné fázi začnou drtit, mačkat, prát a přetvářet na nové věci. (Foto - drť)
Sklo
Sklo se musí velmi pečlivě dotřiďovat. Jako první se vytřídí velké části jako je keramika, kov atd. a pak se sklo začne drtit. Nadrcené sklo jde do nějakého zařízení a tam se nečistoty vytřídí tak pečlivě jak to jen jde.
Následně se sklo rozdrtí na miniaturní střepy, že vypadají jako písek. (Foto) Tento skelný písek se začne tavit při asi 1 500°C a poté se z něj odlijí všelijaké výrobky.

Další informace
Papír
Papír se dá recyklovat až 7x, takže jeho recyklace se určitě vyplatí. Plata od vajíček by se měla vyhazovat do smíšeného odpadu. Je to papír, který byl už hodněkrát zrecyklován.
Plasty
Plasty by se měly před vyhozením do kontejneru sešlápnou. Nejen, že se vám toho doma více vejde, ale zároveň to usnadňuje dopravu do ,,recykláren". Do popelářského auta se toho vejde 4x více, když lahev sešlápnete.
Kelímky (třeba od jogurtu) by se správně měli alespoň trochu vypláchnout, aby vám to doma při delším skladovaní nezačalo smrdět a zároveň je to lepší pro recyklaci.
Sklo
Sklo je kouzelné v tom, že se může recyklovat pořád dokola, takže sklo třiďte jak nejvíce můžete.

- Informace, které jsem nevěděla nebo si jimi nebyla jistá jsem si zjistila na http://www.jaktridit.cz/.
- Zajímavé obrázky naleznete ZDE (papír), ZDE (plast), ZDE (sklo)


Byla bych nadšená, kdybych někoho přimněla k třídění odpadu, ale je to každého názor, jestli bude nebo nebude třídit. Jestli jsem někomu pomohla či mu poradila, moc mě to těší :)
Anee
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Gabuldik Gabuldik | Web | 15. července 2011 v 19:29 | Reagovat

My doma odpad třídíme. ;-)

2 franta franta | 26. ledna 2016 v 12:31 | Reagovat

my netřídíme !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama